środa, 7 października 2015

Korekcja nosa a zdrowie

Nos jest bardzo ważnym elementem twarzy – potrafi ją zmienić nie do poznania. Często zdarza się, że jest zbyt duży, krzywy, garbaty, szeroki, czy też posiada skrzywione przegrody, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również mogą utrudniać oddychanie. Artykuł przedstawia zdrowotne aspekty korekcji nosa.

    Piękny nos – czyli jaki?


    Każdy pragnie mieć piękny nos – dla każdego słowo to oznacza jednak coś innego. Do specjalistów najczęściej zgłaszają się osoby, których nos jest garbaty, zbyt masywny, o zbyt szerokich nozdrzach, zbyt szerokim lub wąskim czubku, bądź też posiada asymetryczny grzbiet.
    Niestety, niekiedy wygląd nosa to nie tylko sprawa estetyki i atrakcyjnego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Dlatego też na korekcję nosa powinny się zgłaszać osoby, które posiadają krzywe przegrody nosowe, co utrudnia oddychanie, a z czasem może bardzo oszpecić, gdyż przegroda z wiekiem będzie rosnąć i przyjmować kształt litery C lub S. Czasem konieczne jest również usunięcie polipów, jakie utworzyły się w nosie, albo poszerzenie zwężonego ujścia do zatok. Takie operacje ułatwią oddychanie oraz zapobiegną nawracającym stanom zapalnym (jak katar, czy zapalenie zatok).

    Korekcja nosa – opis zabiegu i ewentualne przeciwwskazania


    Nie wszyscy mogą skorzystać z możliwości operacji – jest to niemożliwe, jeśli pacjent choruje na niedokrwistość, zdiagnozowano u niego skoki ciśnienia lub też ma cukrzycę. Dlatego też przed zabiegiem lekarz zleca wykonanie szeregu badań, aby sprawdzić, czy zabieg korekcyjny może zostać przeprowadzony. Są to badania krwi, moczu, serca, badanie endoskopowe wnętrza nosa oraz rynometria, czyli sprawdzenie drożności nosa. Pacjent musi się również zaszczepić na wirusowe zapalenie wątroby typu B.
    Jeśli wszystko jest w porządku, przeprowadzana jest operacja, która trwa zwykle od 1,5 godziny do 3 godzin. W zależności od tego, jaka wada jest korygowana, chirurg może zmniejszyć wysokość części kostnej, spiłować garba lub na przykład dokonać septoplastyki.

    Rekonwalescencja po zabiegu


    Po zabiegu pacjent ma spuchnięty nie tylko nos, ale i część twarzy. Oczy są podkrążone – mogą się pod nimi pojawić siniaki. Z nosa może również płynąć krew lub też krew połączona z surowicą. Obrzęk stopniowo się zmniejsza i w dużej części ustępuje w ciągu kilku dni. Całkowite zagojenie rany może jednak potrwać o wiele dłużej – nawet do pół roku.
    Powikłania zdrowotne plastyki korekcyjnej nosa mogą się wiązać z różnego rodzaju infekcjami, krwotokiem, wypadaniem setonu do gardła, bądź też ropieniem nosa. Możliwe również, że po zabiegu pozostanie widoczna blizna. Jednakże przeprowadzenie zabiegu pod okiem fachowca i regularna kontrola lekarska jego stanu minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz